مينيس

مقاله و دانلود

چند دانستني جالب

چند دانستني جذاب دنياي تكنولوژي رو با شما به اشتراك ميزارم. اميدوارم خوشتون بياد.

اول از هر چيز بياييد راجع به فرايند هم جوشي هسته اي صحبت كنيم. فرايند همجوشي هسته اي دقيقا همان چيزي است كه در خورشيد رخ مي دهد. در خورشيد حرارت آنقدر زياد است كه هسته هاي اتم هاي هيدروژن به يكديگر جوش مي خورند و هليوم تشكيل مي دهند. فرايند گداخت هسته اي انرژي بسيار زيادي توليد مي كند و به آن فيوژن هم مي گويند.

آيا مي دانيد ايتر چيست؟

ايتر نام بزرگ ترين نيروگاه همجوشي هسته اي در جهان است كه كشور هاي بزرگ دنيا به طور مشترك دارند آن را در فرانسه مي سازند.

http://rozup.ir/view/3186654/hamjoshi.jpg

و اما دانستني بعدي ؛

آيا مي دانستيد كه انرژي زمين گرمايي چيست؟

Geothermal Energy كه به آن انرژي زمين گرمايي مي گويند در واقع بزرگ ترين منبع انرژي كره زمين است كه مستقيما از هسته داغ كره خاكي ما نشات مي گيرد.

http://rozup.ir/view/3186661/hamjoshi2.jpg

اين انرژي در زير پاهاي ما و در واقع در زير پوسته زمين زنداني شده است و آماده خدمت به ماست!

بعضي وقت ها كه اين زنداني عصباني مي شود خود را به شكل چشمه هاي جوشان يا فوران آتش فشان ها نشان مي دهد.

مواد مذاب زير پوسته زمين كه ماگما نام دارد ، دائما در زير پوسته سنگي و خنك زمين در حركت است و از آنجايي كه عناصري همچون اورانيوم دائما در اين ماگما در حال واكنش هستند بنابراين هرگز خنك نمي شود.

انرژي زمين گرمايي در صنايع مختلفي همچون توليد برق و غيره به درد مي خورد. البته تكنولوژي استفاده از آن را هر كشوري ندارد.

دانستني جالب بعدي كه با شما به اشتراك ميزارمش راجع به زندگي انسان در مريخ هست. اين سياره به شدت به زمين شباهت دارد و به همين دليل انسان ها فكر مي كنند كه مي شود روزي در آن زندگي كنند.

مثلا روز هاي مريخي همچون روز هاي زميني حدودا 24 ساعت هستند! از آن مهم تر اينكه خاك مريخ به شدت به خاك زمين شباهت دارد و عناصر مورد نياز گياهان را در خود جا داده است.

http://rozup.ir/view/3186660/hamjoshi3.jpg

البته اين سياره مشكلي كه دارد اين است كه به دليل فاصله اش از خورشيد ، به شدت سرد است. البته ايلان ماسك گفته كه با انرژي هسته اي به راحتي مي توان مريخ را گرم كرد. ايده او اين است كه روي قطب هاي مريخ بمب اتمي بياندازند و به اين ترتيب جو اين سياره گرم شود!

اخيرا ناسا مريخ نورد استقامت را به اين سياره اعزام كرد كه حدودا 7 ماه ديگر به مريخ مي رسد. اين مريخ نورد قرار است حسابي در مريخ كند و كاو كند و نشانه هاي حيات را در آن جست و جو كند.

منبع : نيوتكس (newtechs.ir)


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۱۶:۴۴ توسط:ساو موضوع: